Chateau Lilian-Ladouys Saint-Éstephe AOC Cru Bourgeois

Neohodnoceno
 
 
Země: Francie
Oblast: Bordeaux
Producent: Chateau Lilian Ladouys
Druh: Suché
Barva: Červené
Ročník: 2008
Dostupnost Na dotaz
Cena 619,83 Kč bez DPH
750 Kč
Výrobce Francie
Kategorie Vína
Položka byla vyprodána...
 

Apelace Saint Estephe je jedna z mnoha velmi známých, možná snad i nejznámějších apelací levého břehu. Nachází se v severní části Médocu a je přímým sousedem snad ještě prestižnějšího Pauillacu. Apelace Saint Estéphe vznikla zapsáním dekretu v roce 1936 s registrací dnešních 1230ha vinic. Místní vinice jsou štěrkovité s povrchovou jílovitou vrstvou a sytým obsahem vápence v podloží.

 

Chateau Lilian Ladouys patří přesně k těm, jehož vinice se mohou pyšnit právě tou nejtypičtější terroirní skladbou. Odrůdové složení vína se v poslední době celkem měnilo, kdy docházelo k určitým experimentům, vytlačit použití Merlotu do popředí, např. r. 2011, který obsahoval více jak 70% a zbytek pak Cabernet Sauvignon. Starší ročníky, ale i nyní r. 2012 se nejvíce přibližuje procentuálnímu složení odrůd shodný s procentuální výsadbou zámku. Rozloha vinice tohoto zámku je 40ha a výsadba odrůd složena z 58% Cabernet-Sauvignon, 37% Merlot, 5% Cabernet Franc. Na rozdíl od r. 2010 kde bylo použito složení52% Cabernet Sauvignon, 43% Merlot and 5% Cabernet Franc

 

Zámek byl založen v 1654 a jeho původní název byl La Doys. V 18 st. Zakoupila tento zámek rodina Barre a přejmenovává ho na Lilian Ladouys a v jeho řízení zůstala po dobu více jak 150 let. Tato rodina, ale přivedla díky některým svým chybám tento zámek do dluhů, kterých se zbavila odprodejem cca 7ha vinic, proto se změnila dimenze tohoto vinařství ze 47ha na 40ha. Poté následoval odprodej celého zámku novým majitelům, kdy vinařství zaznamenalo velký vzestup kvality díky mnoha investicím  Christiana and Liliana Thieblota. V roce 2007 je zámek opět prodán a novým vlastníkem se stává rodina Lorenzetti.

 

Vinice disponují hlavami o průměrném věku 40 let a některé části vinice byly vysazeny dokonce před 60-ti lety. Hustota výsadby se pohybujeme mezi 8 až 10 tisíci hlavami na hektar. Vinifikace hroznů probíhá v nerezových, termoregulačních tancích o obsahu od 54 do 172hl. Zde probíhá i malolaktická fermentace s výjimkou 10%, které jsou stáčeny do dobových sudů.  Po ukončení všech procesů, je vino stočeno do barrikových sudů kde zraje po dobu 14-16 měsíců, kde 40% je podíl nových sudů.

 

Víno ma sytou rubínovou barvu s fialovými reflexy. Vůně je ovocná až kamenitá s tóny dubu a ostružin. Chuť je suchá a výrazná připomínající v podobě jemných nuancí, chuť višní a černého rybízu. Taniny jsou stale výrazné a ještě lehce astringentní. Skladba kyselin dobře doplňuje komplexnost celé struktury.

 

Víno je možné archivovat dle charakteru ročníku 10-20 let.

 

Barva: Červené
Druh: Suché
Oblast: Bordeaux
Producent: Chateau Lilian Ladouys
Ročník: 2008
Země: Francie

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:
 
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.