Côtes du Roussillon AOC Blanc "La Coste", Domaine Singla

Neohodnoceno
 
 
Země: Francie
Oblast: Languedoc-Roussillon
Producent: Domaine Singla
Odrůda: Macabeo, Roussanne
Druh: Suché
Barva: Bílé
Ročník: 2013
Dostupnost Skladem - ihned k odeslání (4 ks)
Cena 371,90 Kč bez DPH
450 Kč    
Výrobce Francie
Kategorie Vína
 

Víno pochází z domény jižní Francie nedaleko španělských hranic. Vína v červené produkci jsou zařazena do apelace Côtes du Roussillon AOP a Côtes du Roussillon - Villages AOP, která tvoří dominantní část produkce. Domaine Singla disponuje 50ha vinic, ale produkce je velmi nízká, neboť vyráběná vína jsou velmi koncentrovaná a pochází z certifikované produkce AB. Biologického zemědělství. Majitel a vinař Laurent des Besombes, přešel k pěstování hroznů a obecně k vedení vinic v symbióze s přírodou již dávno a certifikaci získal v roce 2006. Odhaduji cca rok poté co jsme se poznali. Tenkrát mi říkával, že jeho bílá vína nejsou podstatná v jeho produkci. Po ochutnání jsem musel konstatovat, že co do kvality, opak je pravdou.

Víno je vyrobené ze dvou odrůd, Macabeu 60% a Roussane 40%. Vinice se nachází na velmi kamenitých stráních s dominantou vápence a tvrdých jílovitých sedimentů. Bylo mi zdůrazněno, z velmi starých vinic. Koncentrace vína v číslech 20hl/ha mluví za všechno. Hrozny jsou sklízeny ručně. Po odtřapení jsou hrozny velmi šetrně lisovány v pneumatickém lisu. K nastartování fermentací se nepoužívají žádné šlechtěné kvasinky, vše je postaveno na přírodní bázi autoktonních kvasinek. Kvašení probíhá v nerezových tancích s termoregulací, kde jsou udržovány nízké teploty k zachování jemných aromatických nuancí. Konečné fáze fermentací probíhají následně v dubových sudech. Po této první fázi, přichází druhá, .... šlechtění...,, které probíhá 8 měsíců v dubových sudech z lesů Allier.  Roční produkce je 2500 lahví.

Víno je svým charakterem velmi blízké vínům z jižních svahů Rhôny, jako Lirac, Vacqueyras či některým vínům z Provence. Barva je světle žlutá se slámovými odstíny. Vůně je květnatá s tóny sušeného ovoce a koření. Chuť je suchá s jemnými tóny koření a sušených bylinek, které se dle stáří vína mění.

K vínu je potřeba přistupovat jako k velkému uměleckému dílu a dát mu dostatečný prostor k jeho projevu. Tím mám na mysli sklenici o minimálním obsahu 700ml.

Ideální harmonii tvoří s vyzrálými ušlechtilými sýry nebo drůbežími pokrmy v bílých omáčkách.

Eventuální archivace 4-5 let.

Podobné produkty

Barva: Bílé
Druh: Suché
Oblast: Languedoc-Roussillon
Odrůda: Macabeo, Roussanne
Producent: Domaine Singla
Ročník: 2013
Země: Francie

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:
 
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.